Do Wrocławia zwanego miastem stu mostów rozciągających się nad Odrą wybrali się uczniowie klasy 5, 6 i 8 naszej szkoły. Jest to miasto o wielowiekowej tradycji, przeplatające kulturę polską, niemiecką i czeską.
Jest miejscem, do którego przybywają wycieczki z całego świata, dzięki czemu w 2016 r. okrzyknięto je Europejską Stolicą Kultury. To tutaj licznych zabytków oraz porządku strzegą Krasnale, które spotkać można na każdym kroku. Szliśmy ich szlakiem, aby dotrzeć w ciekawe zakamarki tego pięknego miasta.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” – centrum wiedzy o wodzie. Ośrodek łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest to jedyny obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym neogotyckim podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4600 m². Od 2002 roku obiekt znajduje się na liście zabytków.
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie miasta z przewodnikiem z halą stulecia.
Wisienką na torcie była Panorama Racławicka. Pomysłodawcą olbrzymiego obrazu o wymiarach 15 × 114 m, był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Pomagali im Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.
Autorom pomysłu zależało głównie na upamiętnieniu tradycji narodowych w 100. rocznicę insurekcji kościuszkowskiej – bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez wojska powstańcze pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Aleksandra Tormasowa.
Fotorelacja z pierwszego dnia poniżej 😊